Home office vs remote working a 10 tipů pro lepší práci na dálku

Comment

Home office vs remote working a 10 tipů pro lepší práci na dálku

Práce z domova nebo z jiného místa - téma, které rozděluje firmy i pracovníky. Jedni to podporují, jiní odmítají. Někdo toho doma udělá hodně a někdo téměř nic. V čem to je? Osobně provozuji “remote working” velice často - momentálně jsem například měsíc v zahraničí (i s rodinou), odkud pracuji. Když jsem v Česku, snažím se několik dní v týdnu pracovat z domova. Proč? Protože toho udělám podstatně více, než v kanceláři. K tomu ušetřím nějaké to CO2 při cestování a čas od času inspiruji někoho alespoň k zamyšlení se nad efektivitou schůzek, na které se člověk trmácí přes půl republiky.

Jasně, práce na dálku není vhodná pro každou pozici. Já vycházím ze své vlastní zkušenosti - řízení týmu lidí různě po republice v IT a marketingu - a tam se to dá.

Nejdříve se pojďme podívat na to, co si myslím od pojmech “homeoffice” a “remote working”.

Home office

Používá se, když potřebujete být doma - přijdou řemeslníci, je moc hezky na to, být někde v klimatizovaném open-spacu nebo se vám prostě nechce makat. Probíhá většinou tak, že děláte, že pracujete. Jste na příjmu, když někdo zavolá, napíše e-mail, ale k reálné práci to má hodně daleko. Více toho uděláte doma - koukáte na TV, chodíte do lednice, sekáte trávu, uklidíte, prostě cokoliv, co se dá, když zrovna někdo nepíše něco akutního nebo nemáte naplánovanou telekonferenci. To je pak nejdůležitější dávat si bacha na okolní zvuky - opatrně třeba s tlačítkem na vypnutí mikrofonu. Už jsem zažil mnohokrát, jak si někdo myslí, že má telefon ztišený v rámci společného callu - a nemá. Slyšet pak, jak to má dotyčný v paži, že stačí pustit telefon na hlasitý odposlech a může si dál hrát s malou, protože se na té poradě stejně nic nevyřeší, je dost vtipné. Pro ostatní.

Remote working

Sem neutíkáte, tohle je váš standard nebo prostředí, které potřebujete. Místo, kde chcete pracovat. Může to být doma, v lese, v kavárně, v knihovně, na jachtě, prostě kdekoliv, kde vás to inspiruje. Hledáte klid? Čas od času, když potřebuji připravit něco složitějšího, nasednu na kolo, do batohu hodím iPad a vyrazím do Zadní Doubice - je tu takový altánek, pohodlné sezení, ticho a není tu signál. To je vám focus! Naprosto parádní místo na to se nad věcmi opravdu zamyslet. 15 min na kole tam, 15 min zpátky a věřte, že se to vyplatí. Online a s vyrušováním byste to připravovali 3 x déle. Většinou je to ale práce z domova, z domácí kanceláře či jiného prostředí, kde se pracovat dá.

10 tipů pro lepší práci na dálku

 1. Konektivita - Ať už datová nebo mobilní - kvalitní internet a signál operátora na telefonování je základem. Není nic horšího, než pracovat z domu tak, že kolegové cítí, že to “není ono” - máte pomalý internet, špatný obraz na kameře, vypadávají hovory.
 2. Okolí - Pokud za váma budou běhat děti, že chtějí najít lego kostičku, pokud vám budou v pozadí štěkat pejsci, zpívat ptáci, soused řezat dříví, tak ostatní nepřesvědčíte, že opravdu pracujete. A hlavně tak pracovat prostě nejde - dříve nebo později sklouznete k tomu, že tam se půjdete projít s pejskem, teď zase na chvilku pohrát s dětmi a z práce na dálku je v tu ránu homeoffice.
 3. Režim - Jste v práci a v práci má člověk režim. Nechodí k vám sousedi na pivo, pošťáci nevozí balíky, naopak ale jdete na oběd nebo si dáte kávu. Mějte režim, jako když jste v práci. Nemůžete pracovat a zároveň se věnovat řemeslníkům, kteří vám zrovna předělávají kuchyň, naplánujte si je na odpoledne, jste v práci, i když jste doma.
 4. Důvěra - Bez důvěry kolegů a partnerů, že “tam někde” opravdu pracujete, to samozřejmě nelze. Někdy je to těžké, jsou lidé, kteří znají jen homeoffice a pak pro ně vlastně nepracujete, ty zkuste přesvědčit, že vy pracujete jinak. Pokud za vás hovoří výsledky, není co řešit.
 5. Komunikační nástroje - Vaše firma nebo partneři musí být v mnoha ohledech na práci na dálku připraveni - já si neumím představit fungování bez Slacku, online nástrojů pro project management a videokonferencí. Někdy je to fuška - zvlášť, když většina firmy pracuje onsite a menšina vzdáleně - potřeby obou skupin jsou pak zcela odlišné. Jedna skupina si polovinu informací řekne “přes stůl” a druhá vše komunikuje například přes Slack. Onsite lidé si pak klepou na hlavu, co tam ti “remoteři” žvaní za blbosti. Ale oni to potřebují, oni totiž mají mezi sebou ten Slack a né stůl.
 6. Komunikace - Když pracujete na dálku, musíte o to více komunikovat s ostatními. Najednou se nevidíte v kanceláři, neprohodíte pár slov na chodbě, nevíte, jaká nálada panuje v kanclu a jaká u vás. Je potřeba komunikovat, více než komunikujete normálně.
 7. Prostředí, pohodlí - Měli byste pracovat na místě, které vám sedí. Někomu bude vyhovovat kavárna a nebude mu vadit okolní hluk, já preferuji klid, to už je na každém. Základem je ale slušné sezení, na stoličce u kuchyňské linky s hučícím vysavačem kolem, toho moc neuděláte.  
 8. Technika - Zní to banálně, ale je to také důležité - kvalitní vybavení - mikrofon, sluchátka, webkamera, klávesnice, monitor - tady se rozhoduje o tom, jak vás budou vnímat ostatní - zda budete v zasedačce jen rozmazaná a sekající se šmouha nebo zda si budou říkat, že to na dálku fakt jde. Hlavně pro audio či videohovory jsou základem kvalitní sluchátka s mikrofonem a dobrá kamera (né, ta v notebooku nebo tabletu není dobrá, ať máte jakýkoliv HW, už jen svým úhlem).
 9. Video - Tohle bylo i pro mne velké překvapení. Na co se vidět? Proč videohovory? Stačí, že se slyšíme! Není to tak. Mám za sebou stovky hodin telekonferencí a videohovorů. Video je nej. Jde tam totiž všechno vidět - že místo toho, abyste se věnovali ostatním, si píšete na počítači, jak jste oblečeni, jak se tváříte a stejně samozřejmě i naopak. Podporujte videohovory, jak to jen jde a uvidíte, že se vám to vrátí.
 10. Lidi - Lidé jsou důležití, choďte mezi ně, neberte remote working jako jediný formát. Jeden čas jsem chtěl pracovat opravdu jen vzdáleně, byl jsem 4 týdny doma, pak jsem vyrazil na schůzku do Prahy a nebyl jsem schopen složit dohromady rozumnou větu.

Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného, toto berte jen jako mé zkušenosti. Na dálku pracuji přes 10 let, začínal jsem ještě v dobách, kdy pojmy jako remote working a digitální nomádství nikdo neznal a když jsem se zmínil, že pracuji z domova, byl jsem za slušného exota - to ale neznamená, že mé tipy vám sednou, chce to prostě hledat. 

Mám štěstí, že mí partneři a kolegové, jsou na práci na dálku zvyklí. V Good Sailors je práce na dálku vpodstatě standard a celá firma je tak nastavena. V Datasysu, kde pomáhám s marketingem, se podařilo dokonce pořídit profesionální videokonferenční řešení a porady na dálku tak vypadají jako v roce 2018 - je to jako když sedíte vedle kolegyně v Praze. Samozřejmě jsou věci, které se na dálku řeší hůře a v tom případě neváhám sednout na vlak či do auta a vyrazit, remote working by neměl omezovat ani vás, ani vaše partnery, to je pak všechno špatně.

Protože se na to určitě budete ptát, zde je ještě výčet softwaru a HW, který pro práci používám:

HW

 • MacBook Pro 15”, doma s externím displejem LG Ultrafine 5k, který už má fajn kameru
 • iPad Pro 10.5” na cesty (na jednání a cestování si notebook neberu)
 • iPhone X
 • AirPods na telekonference a videohovory, Sennheiser Momentum M2, když potřebuji více klidu, než nabízí okolí
 • Scanner pro scanování dokumentů a tiskárna v pracovně, když někdo potřebuje něco podepsat a poslat zpět

SW

 • Slack (bez něho si opravdu neumím představit fungování)
 • MeisterTask pro správu úkolů napříč týmy
 • Starleaf pro trochu lepší videokonferencování
 • Skype, když někdo vyžaduje, ale využívám už jen okrajově
 • Paper by 53 na kreslení

Comment

1 Comment

Měsíc bez iPhonu - jak to dopadlo?

Dlužím vám rozuzlení mého příběhu s telefonem. Na začátku roku jsem se rozhodl odložit iPhone a zkusit fungovat měsíc s Nokií 3310 (tou novou :-)). Tedy bez aplikací, internetu v mobilu a dalších vymožeností. Jak to dopadlo? No, nevydržel jsem a po 3 týdnech jsem se vrátil k iPhonu. Jestli si ale myslíte, že to bylo právě kvůli internetu a aplikacím, tak ne. Ono totiž když člověk telefon používá opravdu hodně, tak ten krok zpátky není úplně snadný.

Jaké jsou tedy hlavní důvody, proč jsem musel Nokii odložit?

 • konferenční hovory - používám opravdu často a Nokia to prostě neumí
 • hlasitý odposlech - používám několikrát denně, na různé cally nebo i delší telefonáty, kdy se mi nechce držet telefon u ucha nebo potřebuji u hovoru něco ťukat do počítače - tohle Nokia umí, ale z výdrže 30 dní se stávají tak 3 hodiny, pár hovorů na hlasito a Nokia byla mrtvá
 • Google Authenticator - mám pár služeb, kde potřebuji 2-faktorovou autorizaci přes různé aplikace, tohle Nokia prostě neumí, takže jsem tyto služby používat nemohl
 • Internetové bankovnictví - mám Monetu a AirBank - a tyhle banky mají tak dobré mobilní bankovnictví, že prostě to webové už nepoužívám - jednoduchost na mobilu mi absolutně vyhovuje a tohle mi chybělo

Nic víc mi nechybělo - žádné hry, aplikace, Facebook apod. Případal jsem si opravdu svěží a o to víc mě štvali lidé, se kterýma si sednete ke stolu a oni každou chvilku koukají do mobilu nebo na své chytré hodinky. Vím, že si to už řada lidí neuvědomuje, ale je to opravdu peklo. Dříve se říkalo, že není služné telefonovat a zároveň se bavit s někým jiným a dneska je vpořádku, když si s někým povídáte a u toho projíždíte Instáč na mobilu. Ne, není to vpořádku, když si s někým povídáte, povídejte si s ním a nekoukejte pořád do těch displejů ;-).

Vrátil jsem se tedy k iPhonu, ale hodně věcí se změnilo. Mám na něm jen naprosté minimum aplikací, nemám v něm Facebook, Instagram, dokonce ani e-maily. Mám vypnuté všechny notifikace mimo hovorů a SMS. A jde to. Mám pořád v kapse super foťák a kameru, hudební přehrávač, mapy, když se někde ztratím a hlavně telefon. Najednou baterka vydrží 2-3 dny (iPhone X) a přijde mi, že stresu výrazně ubylo. Takže experimentu určitě nelituji, bez něho bych to nevyzkoušel a nepoznal ten velký rozdíl.

Už nejsem otrokem svého mobilu, reagujícího na každé zavrčení či pípnutí, nehltám každou notifikaci a nekontroluji maily 100x denně. Nečumim pořád do displeje, ale koukám kolem sebe. A je to lepší, o dost!

1 Comment

Candát

Comment

Candát

Skupina Candát, která hraje jedině u stolu s lahví Zelené a s pivem, zavítala na Fabriku ;-)

Comment

Jak (ne)investuji do kryptoměn

2 Comments

Jak (ne)investuji do kryptoměn

Protože počet dotazů, které mi chodí na téma kryptoměn stále stoupá, rozhodl jsem se, že sepíšu alespoň pár těch nejzákladnějších bodů, které se kolem tohoto fenoménu točí.

Prvně je třeba si vyjasnit, že nejsem člověk, který by tématu jakkoliv hlouběji rozuměl. Nikdy jsem neinvestoval do akcií, komodit ani čehokoliv jiného. Do kryptoměn “investuji” asi tak stejně jako do Sportky a ani zde nemám žádné hluboké znalosti. Mám asi spíš víc štěstí než rozumu než cokoliv jiného.

Můj postoj k vydělávání peněz je jednoduchý - myslím si, že jediná správná cesta, jak se dostat k penězům, je tvrdě je vydělat. Jen tak si jich člověk opravdu váží a dokáže s nimi rozumně zacházet. Proto kryptoměny neberu jako nástroj, který by člověka měl udělat milionářem, ale jako loterii. Opravdu, stavím kryptoměny na stejnou pozici jako koupit si stírací los nebo pravidelně sázet. Na internetu najdete tisíce názorů na celý trh i jednotlivé měny či projekty - někdo říká, že už to praskne, jiní, že to poroste do nehorázných hodnot… Já si myslím, že nikdo není schopen nyní fundovaně říci, co se bude dít. Kryptoměny jsou stále tak nové, že je těžké cokoliv predikovat. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že je to velice zajímavá technologie, která se bude dále rozvíjet. Jednoduše VĚŘÍM, že BLOCKCHAIN je natolik zásadní, že opravdu ovlivní další fungování celého našeho světa. A u toho je přece skvělé být, ne? ;-)

Takže jak to dělám já?

Jak jsem již psal - pro mně jsou kryptoměny stejné jako Sportka. Tedy zatím s tím velkým rozdílem, že ve Sportce jsem vyhrál maximálně 1000Kč, Kryptoměny mi za minulý rok vydělali pár set tisíc. Ale zítra to může být jinak. Primárně se zajímám o technologii blockchainu, to je dle mého to opravdu důležité. Že z toho padají nějaké kryptoměny a že se dají koupit či těžit je takové “nice to have”. 

Nastoupil jsem na tenhle rychlík hodně pozdě, cca před rokem. Zhruba měsíc mi trvalo, než jsem opravdu pochopil, o čem blockchain je, mnoho hodin na youtube koukáním na různá videa, sezení v hospodě s přáteli, kteří tomu opravdu rozumí a čtením dokumentů. Na jaře 2017 jsem do kryptoměn "investoval" směšných 5.000 Kč s tím, že už jsem vyhodil pěníze za větší blbosti. Zaregistroval jsem se na americké burze Coinbase a těch 5tis vyměnil za Bitcoiny/Bitcoin/malilinkatou část Bitcoinu :-). Pak jsem objevil Ethereum, zajímavý projekt, kde se i navíc podařilo koupit za dalších 5tis Kč prvních pár ETH, tou dobou za 1.000Kč/ks (dnes kolem 20tis). Pak už jsem tušil, že když Coinbase začne prodávat nějakou měnu, půjde pravděpodobně hned nahoru. Zopakoval jsem tedy to samé s Litecoinem. No zkrátím to - z cca 10tis “investovaných” do kryptoměn jsem měl před Vánoci 220tis Kč. Když jsem se pak podíval na peníze investované do důchodového spoření nebo do Zonky, je to neuvěřitelné zhodnocení.

Ano, trefil jsem skvělou dobu, koupil jsem začínající alternativní měny za stokoruny a dnes mají hodnotu v desítkách tísíc, kupoval jsem Bitcoin za 20tis a teď je za 300tis.

Je už pozdě? Má cenu se do toho pouštět? Není a má. Před Vánoci jsem nakoupil 500 kusů měny Ripple - v té době za 0.2USD/ks, dnes hodnota za 1 Ripple šplhá k 4 USD. Nových alternativních měn jsou spousty - spousta z nich skončí v propadlišti dějin a spousta z nich uspěje, možná jen krátkodobě zazáří, možná vydrží dlouho, to nikdo neví. Ale potenciál je tu obrovský.

Jen pro představu zhodnocení pár měn za 12 posledních měsíců:

 • Bitcoin +1038 %
 • Bitcoin Cash +423 %
 • Ethereum +7615 % (né, to není překlep)
 • Litecoin +4141 % (taky jsem se neupsal)

Pokud budete chtít zjistit, do čeho investovat, máte asi 3 cesty:

 • prostě to zkusit a třeba budete mít štěstí :-)
 • dát na doporučení na internetu, co kupovat, jsou jich tuny
 • rozumět technologiím a dívat se na kryptoměny né jako na měny, ale jako na technologické projekty - a zkusit posoudit, proč by mohl být váš favorit úspěšný a jedinečný

Vůbec celý název kryptoměna je dosti zavádějící. Řada projektů je totiž primárně o technologiích a né o platidle, ale to bychom se dostali do úplně jiné diskuze. Každopádně velice doporučuji se podívat, co je za jednotlivými “měnami” schováno. 

Pokud budete hledat, kde měny nakoupit, tak míst jsou spousty. Na velkých burzách nakoupíte  velké hráče, takže sehnat opravdu začínající není úplně jednoduché. Některé směnárny:

 • Coinbase - osobně stále používám, mají pěkné aplikace, všechno je snadné a funguje to - tedy s tím “funguje to” jsem si trochu zapřeháněl. Coinbase má totiž velké problémy, když se něco na trhu děje - je často přetížený - občas už jsem si říkal, zda to není záměr, aby mohli trh hezky ovlivňovat ;-). Druhou nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky - ale ruku na srdce, řešit, zda má směnárna poplatek 0.5 nebo 4%, když zhodnocujete o stovky procent… prostě to zatím neřešim. Mají ale GDAX.com - kdo tomu propadne hodně, může si hezky hrát…
 • Bitstamp - uživatelsky o dost horší, ale mají například Ripple ;-)
 • Kraken - mám s ním spíš horší zkušenosti, špatná dostupnost, často tam něco nefunguje apod.

Začátečníkům bych doporučil si pohrát s Coinbase a pak uvidíte sami ;-).

Těžba

Další možnost, jak získat kryptoměny, je těžba. To by si zasloužilo také minimálně vlastní seriál, takže jen velice stručně:

 • těžba znamená, že váš počítač pomáhá zpracovávat transakce v dané síti, tj. pomáháte celý ten kolos provozovat. Za to dostáváte odměnu. Existují i projekty, kde místo výpočetního výkonu dáváte k dispozici například prostor na pevném disku pro ukládání dat
 • nakonfigurujete a spustíte program a můžete těžit, na svém počítači, na serveru
 • pokud nemáte slušnou grafickou kartu (alespoň nVidia 1070 či výkonově odpovídající), ani to nezkoušejte
 • pokud máte slušnou grafiku, zkusit to můžete, ale když započítáte náklady na elektřinu, nic nevyděláte :-)
 • smysl má dnes těžit pouze na specializovaném HW
 • nicméně těžba může být zajímavá cesta, jak získat právě hodně mladé kryptoměny - u začínajících projektů je totiž odměna při těžbě relativně velká - získáte tak nějaké drobné, které mohou jednou vyskočit nahoru
 • nastavit smysluplně těžbu zase není zcela trivilání, takže kdo si chce pohrát od stolu, mrkněte na Minergate - stáhnete aplikaci, zaregistrujete se a těžíte. Jen pro představu, opravdu to není nic na zbohatnutí - cca měsíc puštěný počítač s i7 a nvidia1070 vydělá něco mezi 20-40USD. Když si započítáte náklady na elektřinu, HW, tak raději běžte na Coinbase :-)

Co tedy říci závěrem? Blockchain je geniální technologie a každému doporučuji se do něho ponořit. Je to něco, co bude rezonovat čím dál více, zvláště díky současným problémům s uzavíráním internetu, síťové neutralitě apod. Na této technologii se dá postavit cokoliv, opravdu anonymně a robustně. Až pochopíte blockchain, začnete chápat jednotlivé projekty a pak budete vědět, do čeho chcete vložit své prostředky.

Nemyslím si, že je "Bitcoin" bublina, myslím si, že jde o revoluci. A jak to už bývá - revoluce může dopadnout jakkoliv. Takže opatrně, slýchám o lidech, kteří do kryptoměn investovali veškerý svůj majetek a teď dost možná pláčou. Jasné je jediné - je to něco velkého a nového - a u takových věcí se vyplatí být!

A nějaké ty odkazy na závěr:

Pokud vás něco zajímá, klidně se ozvěte, rád odpovím na to, co vím.

2 Comments

První týden bez iPhonu - žiju a žiju líp!

Comment

První týden bez iPhonu - žiju a žiju líp!

První týden, kdy můj iPhone a chytré hodinky spinkají v šuplíku mám za sebou. A bylo to fajn. Ano, nebyl to standardní týden - Vánoce a vůbec čas klidu a pohody - ale i tak mi ten týden hodně napověděl, co bude fungovat a co ne :-).

Jaké jsou první dojmy? Výhody a nevýhody, které zatím vidím?

Výhody

 • dnes jsem musel prvně strčit Nokii 3310 do nabíječky
 • nejvíce jsem byl otrávený s Nokií v autě - jsem zvyklý mít iPhone jako jukebox a přes Apple CarPlay a Spotify si pouštět muziku. Pocit prázdnoty zmizel ve chvíli, kdy jsem zjistil, že mé auto ví, co je to Flac. Takže jsem si nahrál vše potřebné na SD kartu - mám muziku kvalitnější (bacha, rozdíl slyšela i má žena!) a nemusím před každou cestou někam zapojovat telefon, super
 • s mobilem v ruce trávím opravdu naprosté minimum času - dokonce jsem na něj 2 dny v kuse nesáhl, protože jsem nevěděl, kde je :-). Ten rozdíl je opravdu obrovský - když máte mobil jen na telefonování…
 • synátor se mě neptá, jestli mu půjčím mobil - zkusil to jednou a 30 minut mu trvalo se do mobilu vůbec dostat. Pak zjistil, že jediná hra, která tam je, je Had - a od té doby je klid
 • udělal jsem během svátků asi 30 fotek Leicou a 0 na mobil. Minulé vánoce to byly 3 na Leicu a 106 na mobil
 • když jsme před pár dny vyrazili s Vojtou na procházku po okolí a hrál jsem klasickou hru “ztratili jsme se a nevím, kudy zpátky domů” tak tentokrát jsme si ji zahráli opravdu. Nějak až v lese jsem si uvědomil, že nemám to záchranné lano v podobě mobilu s GPS a mapou. Ale nakonec jsme trefili. Rozuměj: nejsem až takový lůzer, ale tady v Českém Švýcarsku se dá v bludišti roklí a skal opravdu ztratit poměrně snadno ;-)
 • konzumaci sociálních sítí jsem výrazně omezil, mrknu na ně tak 2x denně, dříve to bylo tak 20x denně, to je fajn - i když občas člověk reaguje s křížkem po funuse
 • nekontroluji 5x denně počasí, popravdě mě včera překvapil sníh - jinak jsem totiž takový meteo-úchyl a uměl jsem hlásit všem kolem, jak bude za 2 hodiny…
 • přestal jsem 10x denně pročítat Novinky, iDnes apod. Pošťák nám vozí noviny - zjistil jsem, že obsah v Hospodářkách je opravdu někde jinde, než cmrndy na iDnes nebo Novinkách. Dám si k tomu kafe a ještě máme materiál na zátop kamen

Nevýhody

 • v autě si Nokia 3310 moc dobře nestojí - nejde sesynchronizovat kontakty a další lepší funkce jsou prostě mrtvé - ještě zkusím pohledat, zda to jde nějak vyřešit
 • narazil jsem na několik služeb, kam se bez iPhonu nepřihlásím - Google Authenticator je fajn věc, ale až bez smartphonu si člověk uvědomí, že SMSky jako 2-faktorová autentizace mají taky něco do sebe
 • chybí mi internetové bankovnictví - u Airbank a Monety raději používám jejich mobilní aplikace než plné bankovnictví přes web
 • chybí mi scanner na mobilu - mám sice doma klasický scanner a je pravda, že výsledný scan je výrazně kvalitnější, ale zabere to mnohem více času
 • chybí mi propojení SMSek mezi mobilem a počítačem - přeci jen psát SMSky na počítači nebo iPadu je výrazně pohodlnější
 • jsem méně dostupný - tím, jak člověk nenosí telefon stále u sebe a nemá ani chytré hodinky, tak se mi prostě většina lidí na poprvé nedovolala :o.
 • asi mi klesne počet followerů na Twitteru - asi nejpopulárnější obsah jsou totiž mé fotky z mobilu z cest po národním parku - a ty prostě nemám :o - respektive mám - vzal jsem si sebou polaroid, tak zkusím udělat nějaký offline report ;-)

První týden hodnotím více než pozitivně, měl jsem více času na důležitější věci, měl jsem prostor na přípravu věci do nového roku a celkově to bylo fajn. Byl to ale týden dost nestandardní, uvidíme, co se bude dít od 2.1…

Comment

Comment

Výzva: "Offline" na 30 dní

Letošní svátky zahájím experimentem. Znáte to, když sedíte v metru, rozhlédnete se a všichni koukají do těch svítících obrazovek telefonů, tabletů či v lepším případě do čteček elektronických knih? Znáte to, když si s někým sednete ke stolu a on pořád loví něco v mobilu? Nějak mě to začalo unavovat a tak můj experiment bude jednoduchý - na měsíc zamknout do šuplíku chytrý telefon, chytré hodinky a podobná zařízení a zkusit si znovu, jaké to bez toho všeho je. Začíná té techniky být nějak moc i na mě. Mohli byste si říct - tak si vypni data na mobilu, smaž si všechny aplikace.. Ano, to by šlo. Ale já nejsem tak poslušný, takže bych to vydržel možná tak pár hodin, maximálně dní.

Slibuju si od toho hlavně zjistit, jaké to je. V současné době na mobilu dělám velkou spoustu věcí - řeším e-maily, komunikaci, konzumuji aktuality, sociální sítě, koukám na počasí, fotografuji, natáčím a prakticky ho každý den několik hodin mám před sebou. Co se stane, když čas trávený nyní na mobilu věnuji něčemu jinému? Čtení, koukání kolem sebe, nebo přemýšlením nad opravdu důležitýma věcma.

Nedávno jsem koukal znovu na můj oblíbený westernový seriál Hell on wheels. A v nednom dílu tam hlavní hrdina putuje několik dní na schůzku. Dorazí na místo, stejně jako ostatní parťáci s jedním velkým rozdílem oproti dnešní době. Když totiž jedete někam na schůzku pár dní, dáte si fakt záležet na tom, abyste byli připraveni a na jednání všechno vyřešili. V dnešní době je to většinou tak, že se polovina osazenstva na schůzku připravit zapomene, proberete vlastně něco úplně jiného a na konci se domluvíte, že si to pošlete mailem a domluvíte se přes mail. Třeba mi ten offline experiment pomůže i v tom, abych neztrácel čas na sociálních sítích (nepřipadá vám třeba, že poslední dobou je Facebook už opravdová žumpa?) a věnoval ho něčemu zajímavějšímu.

Cílem samozřejmě není ocitnout se offline a na okraji společnosti - cílem je fungovat v osobním i pracovním rozměru ještě lépe než do teď. Stále mám notebook a iPad (zatím, jsem srab) na práci i zábavu.

Co to obnáší?

 • svůj iPhone jsem vyměnil za Nokii 3310
 • své skvělé hodinky Suunto Spartan jsem dal do šuplíku a vytáhnul staré Glashütte po dědovi
 • elektronický kalendář v mobilu jsem vyměnil za Cleverminds papírový diář
 • předplatil jsem si Hospodářky do schránky (jo, jako papírové noviny)
 • místo iPhonu jsem vytáhnul pár barevných filmů do foťáku (moje digitální Leica fotí jen černobíle :o) a polaroid na momentky
 • a trochu se toho bojim! :-)

Takže místo iPhonu mám v batohu telefon, digitální foťák na čb fotky, kinofilm na barevné, polaroid, diář, zápisník tužku (tu, co se ořezává). Zase sebou nemusim tahat žádné nabíječky a podobné věci, ta Nokia prý vydrží minimálně pár týdnů…:-)

Když nad tím tak přemýšlím teď, v okamžiku, kdy jsem hodil iPhone do šuplíku, tak vidím hromadu potenciálních plusů i mínusů:

Plusy

 • Znáte to, někde čekáte - na baru, na nádraží - a nemáte co dělat - vytáhnete telefon a čumíte do něj. Zkusím se rozhlížet kolem sebe a smát se těm, co to budou dělat.
 • Naučim se znovu psát - prý existuje něco jako Apple Pencil, ale nemusí se to nabíjet píše to na papír, to musim zkusit
 • Rozšířím lidem kolem sebe obzory - znovu jim ukážu, že existuje něco jako MMS
 • Nebudu si muset kupovat každý rok nový iPhone, místo toho si budu moci každý měsíc koupit jinou barvu Nokie 3310 a stále ušetřim. Nebo místo toho dáme prodloužený víkend kdekoliv po Evropě.
 • Když bude chtít někdo instantní fotku, nebudu mu dávat žádnou napodobeninu, vytáhnu Polaroid a cvak
 • Nebudu asi tak 100x denně koukat na telefon kolik je hodin - a on se při tom většinou ten telefon hned odemkne. Tak když už se odemkl, tak mrknu na počasí, iDnes, Facebook a Twitter. Zatím teda nevim, na co jiného budu místo toho koukat, ale jsem zvědav, co se bude dít!

Mínusy

 • Zřejmě ochladne můj vztah se synem, až zjistí, že na mobilu nemám Pokémony, ale jenom Hada
 • Jistojistě zmeškám nějakou schůzku, kalendář na papíru je fajn, ale když vám někdo pár hodin předem změní místo nebo posune čas, jste namydlení - takže se předem omlouvám
 • Nebudu vědět, jak je venku, pokud se nesnížim k tomu, podívat se z okna. Pokud mě potkáte ve vánici v košili, mějte pro to prosím pochopení
 • Nebudu dostávat notifikace od BBC, CNN apod. - budu naprosto mimo světové dění - politické kauzy i tragédie se ke mě dostanou až po několika hodinách
 • Až někde budu potřebovat zapnout Waze a vyhnout se zácpě, budu si muset najít auto, které ten mobil na přístrojovce má a držet se za ním
 • Až se ztratím u nás v parku, poznáte to tak, že nebudu několik týdnů reagovat na e-maily, sms a sociální sítě - budu hledat cestu zpět bez maps.me
 • Ráno nebudu vstávat s úsměvem na tváři při pohledu na vzestup kurzů kryptoměn (dobrá, tohle se možná brzy přesune mezi plusy, až to začne padat)
 • Nebudu moci fotit momentky - pro babičky, na sociální sítě apod. Na druhou stranu - od té doby, co jsme babičkám pořídili iPad, kde vidí naše fotky tam mnohem méně jezdíme, takže tohle by mohlo patřit spíš k plusům.

Jsem zvědav, co se bude dít. Nedokážu vůbec odhadnout, zda to skončí spokojeností a k smartphonu už se nikdy nevrátím nebo si po celkovém vyčerpání organismu koupím nový iPhone X a budu nejšťastnější na světě. Každopádně, pokud vám bude připadat, že se chovám nějak jinak - tohle bude nejspíš ten důvod!

Co myslíte, jak to dopadne? Zkoušeli jste někdo něco takového? Přidá se někdo? :-)

Jo a abych nezapomněl - samozřejmě o tom budu psát, pokud bude co…

Jaký byl první týden?

Comment