Finanční appky do kapsy

Comment

Finanční appky do kapsy

Už několik let patří finanční startupy k jedněm z nejzajímavějším a celý finanční segment k nejvíce disruptovaným podnikatelským prostředím. Věci, které dříve byly myslitelné jedině z pozice bank, dnes realizují startupy a nových finančních appek přibývá slušným tempem.

Díky tomu si může člověk snadno vyzkoušet různé věci - nakupovat a prodávat kryptoměny, hrát si s akciemi nebo půjčovat peníze. Na následujících řádcích najdete pár appek, které používám. Některé aktivněji, jiné spíš na hraní, každopádně si ale myslím, že stojí minimálně za pozornost, případně za vyzkoušení. Pokud tedy nejste spokojeni se “zhodnocením” peněz na běžném účtu. Bohužel, české banky se sice snaží jít s dobou (a třeba mobilní bankovnictví Monety je skvělé), stále ale některé produkty z podstaty věci nemohou nabízet.

Možná se vám někdo bude smát, že na Naga nebo Revolutu třeba nekupujete vůbec akcie a samozřejmě bude mít pravdu, ale pro vyzkoušení je to skvělé a pro menší investování také.

Revolut - tak trochu lepší banka

O tom už jsem psal více v tomto článku. Pokud často cestujete, tak je to skvělá služba. Umožní vám například dělit účty mezi kamarády na dovolené, vést účty v různých měnách, má fajn zabezpečení, Metal plán nejhezčí platební kartu, kterou znám a velice slušné pojištění. Navíc přes Revolut můžete nakupovat a prodávat hlavní kryptoměny nebo nově i investovat do amerických akcií - můžete si koupit část “akcie” Applu třeba za 1 USD.

Osobně používám Revolut jako svůj hlavní platební nástroj - doma i na cestách, hraju si s “akciemi” a kryptoměnami a využívám často na cestách s přáteli.

Základní verze je zdarma, tak můžete vyzkoušet.

NAGA - hrajte si s akciemi

Když jsem hledal před rokem, kde si začít hrát s akciemi (Revolut to ještě neuměl), tak jsem došel k Naga, která funguje i v EU. V USA je velice populární Robinhood, ale jeho dostupnost u nás je stále nejistá. Naga je taková sociální síť pro investory. Umožňuje vám investovat do “akcií” v USA i Evropě (oproti Revolutu, ten zatím umí jen US) a něco málo vydělat (nebo prodělat!). Jde o stejný systém jako u Revolutu - tj. nekupujete skutečnou akcii - s tím opatrně - pokud půjde vše dobře, nic se neděje, vše je bez poplatků a zisk okamžitě získáte zpět. Pokud ale půjdou akcie dolů, platíte i ztrátu (koupíte akcii za 50 USD, její hodnota spadne o polovinu a vy dlužíte né 50 USD, ale 75 USD - těch 25 USD musíte uhradit!). Asi nejzajímavější funkcí Nagy je možnost “kopírovat” úspěšné investory - můžete si nastavit, že budete investovat přesně, jako oni. Když si najdete toho správného, tak vám jen rostou peníze. Jen znovu bacha - Naga počítá pouze uzavřené investice - existují zde uživatelé, kteří neúspěšné investice (kdy jdou do mínusu) neuzavírají a systém je pak vidí jako úspěšné. Chce to tedy trochu opatrnosti.

Jinak ale nejde o vůbec špatnou službu - alespoň mé zkušenosti jsou pozitivní - a pokud nepotřebujete jiné funkce Revolutu a chcete jen akcie, může to být volba.

Zkoušejte zde.

Coinbase - svět kryptoměn

Pokud jste fanoušky kryptoměn, ale né odborníky, doporučuji Coinbase. Existují konkurenti, kteří mají menší poplatky, ale Coinbase má skvělé aplikace, web a neměl jsem s ním nikdy žádný problém. Převody financí tam i zpět, zasílání kryptoměn do peněženky na Coinbasu třeba z těžebních strojů apod. Jde o jednoho z nejsilnějších hráčů, který v současné době podporuje řadu měn a pravidelně přidává nové.

Nabízí i řadu pokročilých služeb pro opravdové “kryptoinvestory”, vyzkoušejte, je to zdarma.

Zonky - půjčujte peníze

Další appka, kterou pravidelně používám, je Zonky. Určitě většina z vás zná - jde o “komunitní” půjčování peněz. Prostě vidíte katalog “příběhů” a můžete si rozmyslet, jestli někomu půjčíte 200 Kč na nové auto, kuchyň nebo studia, včetně rizikovosti a z toho odpovídajícího úroku. Jedinou vadou na kráse je jednoduše to, že někomu půjčujete peníze, což není pro každého sociálně vpořádku. Já Zonky využívám, protože generuje slušný úrok a snažím se vybírat takové půjčky, kde je riziko nesplácení minimální - omlouvám si tím to, že snad nikoho nikdy nedostanu do insolvence - ale to riziko zde samozřejmě stále je.

Jinak je ale služba fajn, funguje skvěle, za 2 roky používání jsem nepřišel ani o halíř půjčených peněz a mobilní aplikace je moc fajn.

Vyzkoušejte zde.

Twisto - kreditka nekreditka

Poslední službou, kterou využívám, je české Twisto. Moc sympatický lokální startup, který je v mnoha ohledech podobný Revolutu. Jen utrácíte “na dluh” a funguje podobně jako kreditka. Bohužel karta jako taková je debetní (občas se kreditka v zahraničí hodí). Umí také dělit útratu mezi přátele, základní verze je zdarma, podporuje Apple Pay a další vychytávky jako scannování dokladů přímo do aplikace a má skvělé kurzy pro platby v zahraničí.

Twisto využívám jako rezervní platební nástroj - kdyby se někde v zahraničí nebo doma něco stalo, banka mi zablokovala kartu z nějaké bizarního důvodu (jako se mi to před měsícem stalo) apod.

Zkoušejte tady.

Žádné další finanční appky mě zatím nepřesvědčily. Hodně oblíbená je také Curve Card, která vám umožňuje “integrovat” všechny vaše platební karty do jedné (a další funkce), ale vzhledem k tomu, že platím v 99 % případů přes Apple Pay, tak tento problém mi zmizel. Zapomněl jsem na něco zajímavého, co používáte? Budu rád za tipy a doporučení!

Disclaimer #1: Výše jsou uvedeny pouze mé názory, nejsem ekonom, odborník na kryptoměny ani akcie, takže to berte s rezervou a investujte opatrně! :-)

Disclaimer #2: U některých appek jsou uvedeny odkazy, které využívají možnosti získat odměnu za nové uživatele - jak pro mne tak pro vás ;-).

Comment

Tros Discotequos

Comment

Tros Discotequos

Skvělá akce na Fabrice v Doubici - přes 750 lidí kdy výtěžek z koncertu pošlou Jakub Prachař, Vojta Dyk a Jan Maxián na dobročinné účely. Díky!

Comment

Nejzajímavější papírové plánovací systémy

Comment

Nejzajímavější papírové plánovací systémy

Máte rádi papír? Ten pocit, když si můžete ve svém plánovači odškrtnout úkol, který jste právě dokončili, je totiž úžasný. Chcete mít znovu přehled nad svými úkoly a cestou kam směřujete? Už když jsem chodil ještě na základní školu, tak jsem listoval katalogy ADK a pak si tvořil formuláře podle jejich katalogu, protože na jejich diář jsem v té době neměl. Miluji všechny tyhle krásné zápisníky a diáře a čas od času si nějaký koupím. Někdy skončí za pár týdnů v šuplíku, někdy mi opravdu pomůže zamyslet se nad vším důležitým a udělat si pořádek ve věcech i snech.

Tady je přehled papírových krasavců, na které jsem při svém hledání narazil.

Klasika

Moleskine

Taková klasika, špičkové zpracování, velký výběr produktů, pokud hledáte maximální jednoduchost, Moleskinem určitě nic nezkazíte. Nabízejí i spoustu digitálních produktů s možností fotografování stránek nebo rovnou s inteligentní tužkou, kdy se při psaní zaznamenává zvuk i vše napsané a to pak najdete v aplikaci.

Filofax

Jedna z legend klasických kroužkových diářů, moc pěkně provedené desky, ale menší výběr náplní.

filofax_collections_lockwood_banner.jpg

Franklin Covey

Asi nejpropracovanější systém plánování času, která znám. Můžete si nakoupit knihy, zajít si na školení a pak používat různé metodiky řízení času, vedení lidí apod. Pokud jste na to tedy dostatečně organizovaní.

České ručičky

ADK

Česká klasika - ještě tak před 15ti lety jste téměř nenašli manažera, který by ADK neměl na stole. Bohužel to tak nějak zůstalo a i když jsou dnes v nabídce už i moderní produkty, samotné formuláře jsou stále stejné, jako v roce 1990, trochu škoda.

Cleverminds

Dle mého názoru nejlepší český produkt - skvělé diáře, zápisníky a různé specifické pomůcky. Skvělé zpracování, promyšlené formuláře, Cleverminds vás bude bavit.

Doller

Takový český Moleskine. Pokud máte rádi jednoduchost a hezký design, mrkněte na to.

Papelote

Když je papír na prvním místě. Tady nehledejte žádný propracovaný plánovací systém, ale pokud chcete fakt skvělý papír, pěkný design a se zbytkem si nějak poradíte, proč ne.

diare_2018_spolecna.jpg

Co možná neznáte

Dailygreatness

Pro mne asi největší pozitivní překvapení, co jsem našel. Dělají plánovače pro osobní rozvoj, cvičení, rodinu, ale také pro business. A třeba zrovna jejich Business Planner mi přijde hodně fajn. Začínajícím podnikatelům může hezky ukázat cestu a starým matadorům připomenout, na co je dobré myslet. Používám jej dodnes na dlouhodobé plánování pro svou firmu.

Midori Traveler’s Notebook

Jeden z nejstylovějších systémů, které si můžete koupit. Skvělé zpracování z Japonska, perfektní design a možnost utvořit si celý systém přesně ke svým potřebám. Ať už potřebujete diář, deník nebo něco, kam si budete schovávat vzpomínky z cest s Midori budete mít styl ;-).

SELF Journal

Zajímavé řešení ve stylu Moleskinu, ale s trochu více propracovanám systémem pro plánování úkolů, priorit apod.

Bullet Journal

Tihle na to jdou od lesa. Na všechno vám stačí prázdný list papíru a úspěch je skrytý v systému, který si můžete vytvořit sami velice jednoduchou formou. Můžete si koupit jejich zápisník, ale cennější je samotná metodika.

Full Focus Planner

Další poměrně propracovaný systém zaměřený hodně na samotné plánování úkolů a priorit. Ještě jsem nevyzkoušel, ale podle recenzí i webu nevypadá vůbec špatně.

open-goaldetail.jpg

Action Day

Moc pěkně dotažený systém pro manažery, freelancery, prostě pro lidičky, kteří mají hodně schůzek.

Agendio

Velice zajímavý nápad, kdy si můžete systém opravdu vytvořit přesně, jak potřebujete - přes web si můžete nakonfigurovat, jak budou vypadat stránky ve vašem diáři a objednat řešení přímo na míru.

The Mastery Journal

Asi poslední zajímavé řešení, které znám - soustředí se primárně na focus a získání disciplíny.

TMJ-Standalone.jpg

Diářů a systémů samozřejmě existují velké spousty, tyhle mi ale připadají nejzajímavější. Máte vy nějaké tipy na zajímavá řešení? Jste milovníky papírového světa nebo jste na tom jako já - rádi byste, ale digitální svět vás vždycky semele? ;-)

Comment

Revolut - pro koho je?

Comment

Revolut - pro koho je?

Po mých posledních zištných doporučeních Revolutu mi několik z vás napsalo, že by je zajímalo trochu více k čemu je to vlastně dobré. Ona je to banka a není banka, je to účet a není to účet a rozhodně to není pro každého :-).

Co je to Revolut?

Revolut je především jedním z nejúspěšnějších fintech startupů poslední doby, který si uvědomil, že banky jsou tak moc zkonstnatělé, až to není hezké a že má šanci ukázat trhu, jak by mohl vypadat váš účet v dnešní době. Pro mne je to především druhý účet a karta. Jak někteří z vás vědí, zrovna před měsícem se mi stalo, že mi má banka (Moneta) zablokovala platební kartu po nákupu knedlíku v Tescu. A ono být v dnešní době týden bez karty, když se zrovna chystáte na dovolenou, je celkem dobrodružné. Proto se především lidem, kteří hodně cestují, vyplatí mít karet více.

Proto jsem toho názoru, že Revolut je především pro ty, kteří cestují. Je jedno, jestli po celém světě nebo pár kilometrů za hranice na nákupy. Jednoduše se prostřednictvím appky Revolutu zaregistrujete a získáte během pár minut svůj účet, digitální platební kartu (s podporou Apple Pay) a pokud chcete, tak i fyzickou kartu. A můžete začít. Na účet si převedete prostřednictvím své stávající karty peníze a můžete si vyzkoušet, jak by měl vypadat zákaznický zážitek u každé banky.

Co Revolut umí oproti běžnému účtu u české banky?

  • Velice pěkný “budgeting” - můžete si nastavit svůj rozpočet včetně oblastí - tedy, že za zábavu chcete utratit XX, za jídlo XY a appka velice slušně zvládá nákupy do kategorií rozdělovat

  • Kdykoliv si můžete založit účet v další měně, kde si můžete převádět peníze - skvělé pro hraní si s kurzem. Revolut sám o sobě má velice dobré kurzy (lepší než běžné banky), ale můžete si dát stranou peníze na výlet do Chorvatska v kunách nebo do Kanady v dolarech. Když jste pak v zahraničí, Revolut bere primárně zdroje z účtu, který odpovídá dané měně. Pokud často cestujete, tak je to jednak slušná úspora a druhak je to fajn pro přehled.

  • Lidí, kteří mají Revolut přibývá a skvělé jsou také okamžité platby mezi uživateli - prostě v appce kliknete, že chcete poslat 500kč kamarádovi, přidáte vtipný pohyblivý gif a peníze jsou během vteřriny převedeny. Žádné že z účtu 458236478/0100 převádíte peníze na 478562102/0300 - FIlip posílá peníze Jirkovi.

  • Revolut umí skvěle rozdělit útratu. Pro mne asi nejvíc nejlepší funkce :-). Často jezdíme s přáteli do zahraničí na výlety. A znáte to - jednou zaplatí oběd ten, po druhý někdo jiný, ten půjčí auto, ten platí benzín a snažíme se to nějak balancovat, aby se nestal jen jeden z nás sponzorem výletu. Teď už máme všichni Revolut - takže je úplně jedno, kdo co platí, protože při platbě stačí jen řící, že se má rozdělit mezi 3 lidi a těm rovnou dorazí výzva, zda mohou část útraty zaplatit. Tapnete, že ano a kolega má v mžiku peníze na účtu.

  • Dobře umí pracovat Revolut i se spořením - přímo v appce si třeba můžete nastavit, že si “budete dávat spropitné stranou” - každou vaši platbu zaokrouhlí a rozdlí vloží do pokladničky. Takže čím více utrácíte, tím více šetříte.

  • Revolut podporuje kryptoměny, takže zde můžete nakupovat a prodávat základní měny.

  • Revolut umí obchodovat - můžete zde nakupovat americké akcie - koupíte si kousek Applu, Tesly nebo Googlu - bez poplatků. Není to žádná propracovaný nástroj pro ostřílené obchodníky, ale je to tak jednoduché, že vás to na hraní bude bavit.

  • Pokud nakupujete na pochybných místech nebo máte rádi maximální bezpečnost, můžete si přímo v aplikaci vytvářet další virtuální karty pro různá využití.

  • Nově podporuje také některé neziskové organizace, kterým můžete pohodlně přímo z účtu posílat peníze.

To jsou za mě základní a nejpoužívanější věci. Revolut toho umí mnohem více, má slušně řešenou bezpečnost a když přejdete například na vyšší tarif Metal, tak má dle mého názoru také nejhezčí platební kartu na trhu - opravdu kovovou. Jasný, v době Apple Pay to není úplně “killer feature”, sám už jsem jí pár měsíců nevytáhl z peněženky, ale mají třeba pro dámy i růžovou kartu a to už může být pro někoho důvod pro přechod :-).

Nejnižší tarif je zcela zdarma, za nejvyšší Metal dáte 300 Kč měsíčně, ale je v něm poměrně hodně služeb včetně slušného cestovního pojištění, ztráty zavazadel, vstupů do letištních salónků apod.

Po roce

Používáme s ženou Revolut více než rok a zatím jsme nenarazili na jediný problém. Nakupuji přes něj kryptoměny, investuji, procestoval jsem s ním Evropu i Ameriku a konečně zrealizoval několik výletů s přáteli, kdy po návratu opravdu nikdo nic nikomu nedlužil :-). Dokonce jsme v Good Sailors založili Revolut Business, proto mít možnost posílat a příjímat chorvatské kuny se ukázalo pro naše banky jako velký problém. Takže používáme i business účet, který dovoluje vystavovat karty zaměstnancům s jednotlivými limity, ale hlavně také podporu pro více měn. Když totiž potřebujete poslat třeba daň chorvatskému finančáku, spoléhat na kurzové rozdíly není úplně dobrá volba :-).

Pokud tedy cestujete nebo často pracujete s dalšími měnami, je Revolut určitě na zvážení. Pokud jste parta přátel, která často sdílí náklady, tak také (ale tam už může pošloužit třeba i Twisto).

A pokud pracujete v některé české bance, tak doporučuji vyzkoušet, ať víte, jak by to u vás mohlo vypadat u vás :-).

Zrovna teď platí časově omezená akce, takže pokud vám Revolut přijde zajímavý a zaregistrujete se přes tento odkaz, dostaneme oba 300 kč bonus ;-).

Comment

Typy turistů z pohledu strážce parku

Comment

Typy turistů z pohledu strážce parku

Když chodíte po lesích národního parku České Švýcarsko, potkáváte spousty lidí. Některé jen minete, s jinými si příjemně popovídáte a s jinými řešíte nějaký problém. Nedalo mi to a musím je rozdělit do jednotlivých “škatulek”, třeba se v některé škatulce poznáte a třeba pochopíte, jak se na vás kouká ten zelený mužík na druhé straně.

Milovníci - těch bychom chtěli mít po lesích a skalách asi nejvíce. Jsou to lidé, kteří přijedou do přírody s velkým respektem - ať už k ostatním lidem nebo k přírodě. Obdivují přírodu, repektují pravidla chování v parku, nedělají nepořádek odpadky ani pořváváním po lese. Rádi si s vámi popovídají, zajímají se o všechno, co se děje - co vám budu povídat, jsou prostě fajn!

Žabkaři - tato skupina lidí je k vidění asi ve všech horách - lidé, kteří mají sice touhu něco vidět, ale asi by pro ně byla lepší procházka po městském parku. Často děsivě vybaveni, v žabkách se škrábou na Pravčickou bránu, vyrazí někam bez zjištění základních informací (jako třeba zda to vůbec ujdou), bez vody, jídla. Nenadělají moc škody v přírodě, ale mohou v případě nějakého velkého průšvihu (zranění) nadělat starosti ostatním lidem. Občas jsou to opravdu cizinci v žabkách či podpatcích (ano, už jsem párkrát viděl i slečny na jehlách šplhající po žebřících), občas rodina s dětmi, která se vydá s kočárkem na trasu, kde je to náročné i po dvou nohách. Jednou jsem potkal partičku mladých bez vody a jídla, jak jde večer v osm hodin v okolí Černé brány s tím, že chtějí na západ Slunce dojít na Pravčickou bránu (kdo zná, ví, kdo nezná - je to celodenní výlet na druhou stranu NP).

Lesní bytosti - tihle lidičkové jsou tak trochu kontroverzní. Jsou to turisté, kteří chtějí zažít něco víc. Nechtějí chodit po značených cestých se žabkařema, chtějí poznat národní park co nejvíce. Zároveň jsou to ale většinou fajn stvoření. Přírodu mají oproti neználkům a specialistům opravdu rádi, zajímají se o ni a rozumí ji. Ano, občas v parku přespí, ale oheň nerozdělají, občas se projdou klidovou zónou, ale člověk by si jich nevšiml i kdyby šel 5 m vedle. Často trempové nebo prostě dobrodruzi, kteří se sice chodí kochat do míst, kam se nesmí, ale sbírají při tom odpadky. Většinou rozumně posoudí rizika a ví, co se dá a co už je moc. Když je někde jako strážce potkáte, nehrají divadlo ani nemachrují, omluví se, vysvětlí a v klidu se rozejdete, protože prostě cítíte, že to mají v hlavě srovnané.

Neználci - to už je vtipnější “sebranka”. Jsou to často turisté, kterým už nestačí jen turistické cesty, pravidla jsou jim většinou ukradená a respekt k přírodě mají pramalý. Dělají, že žádná pravidla neznají, prostě o tom nevěděli. Potkáte je na cestě, kterou si museli velice pečlivě najít, ale netuší, že je to zrovna v klidové zóně. Netuší, že se nesmí na kole mimo stezky, ale když je poučíte, potkáte je za pár hodin znovu jinde, jak drandí horalem po nově zrekonstruovaných schodech. Netuší, že odhodit vajgl do jehličí a listí je jednak nebezpečné a druhak taky dost hnusné. Ani v nejmenším by je nenapadlo, že jejich obří 60kg pes by mohl puštěný na volno někomu nahánět hrůzu, je přece hodnej. Oni to samozřejmě všechno vědí, ale dělají, že né.

Specialisté - další skupinou, která je zvlášť u nás v Česku hodně rozšířená, jsou odborníci na všechno. Pravidla si tvoří sami vlastní, protože tomu přece rozumí. Je to takový národní sport, takže těchto jedinců je fakt dost. Vědí přesně, jak by se měla příroda chránit, kde by se mělo těžit dřevo a kde ne, kam se smí chodit a kam ne. Proč se nesmí nahoru na skály, kde hnízdí sokol, když je dole pod skálou hluk a těží se tam dřevo? To je přece stejné a jdou nahoru (ne, opravdu to není stejné a sokolík na to reaguje úplně jinak). Vědí přesně, k čemu jsou klidové zóny a vědí, kam smí jít a zda to něčemu ublíží. Bohužel v drtivé většině případů neví vůbec nic. Velice často jsou to lidé, kteří se na sociálních sítích chlubí tím, jak mají přírodu rádi (a možná si to i myslí) a jak je potřeba ji chránit. Každý druhý čech nerozumí jen politice, mezinárodním vztahům, sociálním problémům, hokeji, fotbalu, tenisu, ale každý druhý čech by mohl dělat z fleku ředitele národního parku a věnovat se ochraně přírody.

Ignoranti - tahle skupinka je hodně smutná. Jsou to návštěvníci parku, kteří tu prostě nemají co dělat. Kašlou na jakákoliv pravidla, jsou schopni vám sprostě vynadat a poslat vás do nejhlubší rokle. Je jim všechno jedno, jsou schopni vypít plechovkové pivo a zahodit ho cestou v lese u cesty, rozdělají si klidně oheň v klidové zóně (protože se jim tam líbí) a zapálí půl lesa. Není jich moc, ale když se vyskytnou, tak to stojí za to.

Kdybych měl udělit vyznamenání nejneohleduplnější a nejagresivnější skupině návštěvníků, získávají ji dle mých zkušeností jednodznačně cyklisté. Ano, je to smutné, znám spoustu fakt fajn lidiček pohybujících se na dvou kolech, sám na kole po parku často také jezdím, ale pokud zažijete nějaký vyostřenější konflikt v parku, buďte si jisti, že to bude cyklista-muž.

Abych neskončil negativně - NAPROSTÁ většina návštěvníků i mistních, které potkáte, je vpohodě, za 5 let, co chodím v zeleném po parku, jsem zažil jen několik málo konfliktů. Kolegové na tom ale tak dobře nejsou, tak jak roste návštěvnost národního parku, tak samozřejmě roste i ta malá skupina lidí, kteří by si zasloužili (kdyby to šlo) mít vstup do NP rovnou zakázaný.

Tak co, našli jste se?

Mrkněte na ostatní díly tohoto seriálu.

Comment

Digitální minimalismus - výzva

2 Comments

Digitální minimalismus - výzva

Už delší dobu bojuji se svým digitálním světem. Na jednu stranu mě všechny dnešní IT vychytávky, sociální sítě a appky děsně baví, na druhou stranu si čím dál více uvědomuji, kolik času mi berou. Času, který by se dal věnovat čtení knihy, studiu něčeho zajímavého, delší procházkou po lese, více času dětem, prostě spoustě věcem, které mi dávají větší smysl.

Občas mám těch technologií po krk, sundám si chytré hodinky, telefon nechám doma a vyrazím do lesa - a řeknu vám, je to paráda. Nicméně jsem přesvědčen, že už i já jsem se stal obětí novodobé závislosti na sociálních sítí a fóbie FOMO (fear of missing out - strachu, že mi něco uteče). Občasný digitální detox mi přestává stačit - uvědomil jsem si to dnes - nainstaloval jsem si beta verzi nového MacOS - která obsahuje funkci “Screen time”, která už je dostupná na telefonech a tabletech (a nyní i na počítačích). Tahle funkce sleduje, jak dlouho používáte svá zařízení, k čemu, nebo jak často je zapnete kvůli notifikaci, která vám dorazí. Do této chvíle jsem měl data pouze z mobilu a tabletu - a celkem to šlo (v průměru do těch krabiček čumím cca 3h denně - tak z 2/3 času kvůli práci). Ale když jsem dnes uviděl, kolik hodin denně trávím před displejem telefonu, tabletu, počítače doma a počítače v práci dohromady, tak jsem se zhrozil. Vychází to v průměru na 8-12h denně! Ano, na počítači pracuji, IT mě živí, ale i tak - tohle je šílené. Větší část dne trávit před displejem čehokoliv? Chci to zkusit jinak.

Nemám v plánu přestat používat chytrý telefon, to už jsem zkoušel a v dnešní době to podle mě (pokud pracujete v IT na manažerské pozici) již není možné. Nemám v plánu odhlásit internet a žít offline. Chtěl bych prostě zkusit ty naše skvělé technologie používat trochu jinak - efektivněji - ať už doma nebo v práci.

30ti denní výzva

Vymyslel jsem si takovou výzvu, zkusíme to 30 dní a uvidíme, zda to vydržím a co se bude dít dál. Každý den udělám jeden krok k digitálnímu minimalismu. Jednu věc, která mi pomůže snížit čas před displejem jakéhokoliv zařízení.

Protože jsem zatím úspěšný sociální závislák, budu o tom psát na svém twitteru pod hashtagem #offline30. Pokud to bude někoho zajímat, třeba i na blogu nebo jinde. Tak jo, začínáme!

Co vy, nechcete to taky zkusit?

P.S. A samozřejmě mě budou zajímat vaše zkušenosti, dojmy či názory!

2 Comments

Comment

3 Big Mistakes Marketers Should Avoid on Social Media

Even if your company is 100 years old, and you had to be drug kicking and screaming into the new age of marketing, you have to know that social media is a major player in marketing. The problem is, many CEO’s and high-ranking do not understand the concept of marketing on social media.

In the past, a well-placed magazine ad, a prime-time commercial, or a few freebies announced on the radio was the marketing plan. In its day that was what was needed and you knew very soon if your marketing was working or not. In that day and age, your company was the center of your universe and marketing was used to create a challenge to any competitor that dared to take you on. Those days are gone.

The internet and social media is king

Today, everyone reaches for their cell phone, tablet, or computer for information and news, and to communicate with other people. Everyone has a website. People are more likely to email you a question rather than call you. Your website tells the consumer a lot about you. So you have to send the right message. Below, we are going to address 5 mistakes companies make while trying to utilize social media as a marketing platform.

Denny Manufacturing is an industry leader who can help you get started.

Mistake number 1

Not having a plan of action

Before you even plug in the computer, you need a plan of action. If you think just making website and advertising it on particular platforms is all you need to do, you are dead wrong.

Here are some things to consider, while making your plan of action

●     What are you trying to accomplish?

○     Do you just want to get more followers so your company will be more popular?

○     Do you want to increase web traffic or web sales? There is a difference.

○     Who is your target audience?

■      This tells you which social media platform to use.

○     Who will be monitoring the website?

○     How will you keep people coming back to your site?

○     How many many-hours are you willing to invest in your site?

○     How long will you give an idea online before you call it a dud and pull it?

These things are important. Middle-aged and older adults use Facebook. It used to be the “in” thing for teens but as soon as mom and dad learned to use it, they took off. Snap-Cat, Twitter, YouTube, Instagram and a few others are where you are going to find the younger folks, So if you are trying to get young people to buy an app, that is where you would go. If you are trying to interest people in an alarm system, Facebook is a better place. 

Your website should be actively monitored and have cool things on it to keep people coming back and to ensure people will share it.

Mistake number two

Picture1.png

Photo credit: https://pixabay.com/en/woman-portrait-hair-face-look-1615242/

Trying to slide past a mistake. Someone has posted something negative on your site. Most of the time the webmaster:

●     Apologizes immediately

●     Offers a lame excuse

●     Tells the client to call the office and speak to customer service

None of these things makes the customer happy, or instills confidence in your brand. Instead, you should grab this opportunity. Find out exactly what they were doing and exactly how the product failed them. Then you can discover if they did something wrong and point out the error to them. Before you finish, apologize even if your product was not at fault with “I’m sorry you had a bad experience.” Then offer to speak further with them through customer service if they need help.

Don’t forget to ask the client what they think you should do differently. This gives them the chance to contribute and turn a negative to a  positive.

Mistake number 3

Photo credit:Johnhain

Never show fear!  You have lines and lines of positive remarks on a post you put up and then an ugly, nasty, name-calling pops up right in the middle of it. You do not what your bosses to see that. You do not want your customers to see that. But it is there. Fight the urge to press delete. You can bet the person who posted it will come back to see what response he got and he will say something, then others will join in. You can believe some people saw it and they are waiting to see how you will handle it.

Note: you have an absolute right to post a note that profanity and public verbal attacks will be deleted. At that point, delete the post, but post a note that reads, “to Ihavenofiter@gmail.com” your message was received. Due to the language in the post, it had to be removed, but if you will contact me at xxx@gmail.com, I will be happy to see if we can help you resolve this issue.

You do not look afraid and you show your other clients that you are a company of principle. 

Maintaining a website takes a little effort, but when you consider the massive number of potential clients you could have, it is totally worth it. Simply keep it interesting, honest and in good taste, and it will be a winner in your marketing plans.

Comment

3 Days in Giant Mountains with Hasselblad X1D

Comment

3 Days in Giant Mountains with Hasselblad X1D

I’ve switched from Leica M to Hasselblad X1D a few weeks ago. Last week, I’ve traveled to Giant Mountains (Krkonoše) in Czech Republic to capture the beauty of these magical mountains.

All these photos were taken with XCD 4/21 or XCD 3.5/120. All images are single-exposures without using a tripod with just basic adjustments in Adobe Lightroom. The dynamic range and details are really impressive.

Comment

My Love-Hate Relationship with Apple

Comment

My Love-Hate Relationship with Apple

I'm a devoted - a true admirer of Apple’s brand and, by extension, founder and visionary, Steve Jobs. To be honest, it started even as a child, with me salivating at the mouth while staring through shop windows, gazing at the ever-elusive collections of Macs. Some kids wanted Lego, others wanted a bicycle, yet my young, burdened heart yearned for the Performa.

Yes, I'm an unapologetic iSheep, with a framed photo of 2066 Crist Drive, Los Altos, adorning my wall. I was one of the lucky few to see Steve Jobs' last WWDC keynote in person and was even amongst the many gathered at Infinity Loop on the day he passed away.

At my core I love Apple, but I’ll be the first one to say they’re not infallible. I can look at them with an open mind and be objective. I’ve followed the company from its near-downfall, through its incredible growth, and into the giant it is today. I was a pioneer of the iBook in my home country of Czech Republic back when being an Applista meant dealing with the never-ending communication struggles of winmail.dat and non-functioning webpages. 

But even though those problems are long in the rearview, I can’t say I’m a more satisfied user today than I was back then.

These Last Few Years

Throughout the ups and downs, the good times and the bad, the only thing that has remained consistent has been Apple’s inability to be consistent with their vision. While Steve’s Apple was driven by innovation and consolidation, today’s Apple, the shareholder’s Apple, begins and ends at the bottom line. It’s a self-fulfilling prophecy of a strong market value driving a stale, moribund design process that succeeds in spite of itself merely because of a rabid fanbase that will frequently purchase slightly upgraded products, which are brought to market on a ravenous, bloated release cycle.

But, “the proof is in the pudding”, as they say, and when you look at the evolution, or lack thereof, across Apple’s offerings you can see that lack of innovation on full display.

iPad

In 2010, the first iPad was introduced and it was great. So great that I still have one at home, although my young son has since claimed possession of it. But when you compare that original model with what’s available today, not much has changed. Heck, if it wasn’t for Microsoft Surface, maybe the Apple Pencil would have never seen the light of day, nor Apple’s own Smart  Keyboard. Yet who is to blame for this design apathy? I think a large part of that falls on the consumer.

Cupertino is quite content that I, as many others, continue to purchase new models, despite each model offering little in terms of innovation. Animojis guys? Really? In my mind, I pictured Infinity Loop collectively brought to tears, laughing at their WWDC keynote presentation as the sheep applauded the animated poop. The “evolution” on display was a far cry from Steve’s vision for Apple, yet the money we’ve spent on their products and services has fueled and will continue to fuel the current situation. 

iPhone

If you want another prime example of the sheer lack of innovation at Apple, look no further than the iPhone. Yeah, I said it. If I look at my first one, purchased back in 2007, and compare it with today’s offerings, you can clearly see the hardware leaps, but can you honestly say much has changed in terms of its features and functionality? I would venture to say that the iPhone’s design path was dictated less by customer desires and needs and more by the lucrative Apps and the subsequent ecosystem built to develop and market them.

Despite that, I have purchased every new iPhone Apple has introduced and that begs the question, “Why would Apple change their philosophy when the status quo is just so damn effective?” They simply don’t have to, nor does it seem to make business sense. 

Siri

Believe it or not, Apple’s virtual assistant, Siri, is now smack dab in the middle of childhood at the young age of eight years old. Unfortunately, Siri has seemingly been left back a few years at school, possessing the aptitude and common sense of a Pre-K student.

Harsh? Maybe. But for comparison-sake, have a look at what Google offers with its Google Assistant, which is simply more comprehensive, accessible, and intelligent. Not to mention, the WWDC update of adding functionality like “Shortcuts” is merely a step up and not a true step forward.

I foresee Siri’s fate running in parallel to Maps, where Apple will announce that they’re going back to the drawing board, redesigning it, and that everything is going to turn out perfectly. But even if it were to happen, I believe it may be too little too late. They’ve missed an opportunity to shape the public’s perception of Siri being less of a toy, and more of a transformative tool that would redefine how we use virtual assistants and the devices running them. 

MacBook Pro

Imagine this scenario: you have an existing product that has good performance, great features, and lasts for years, yet you have fanatics bursting at the seams for something new, with money burning a hole in their wallets. What to do?

Step one, lose that pesky light-up apple on the front and the power button because they’re both so “2015”. Step two, remove the MagSafe because it’s just too darn user-friendly and it can’t work with USB-C, right? Last, but certainly not least, let’s put a beautiful Touch Bar above the keyboard for the 5% who may actually use it and, more importantly, to justify the jump in price.

The problem, a large percentage of the MacBook Pro user base don’t even use the built-in keyboard, preferring to hook their laptop up to an external display and accompanying keyboard and mouse. But hey, since they liked the animated poop so much, why not spice up the keyboard as well and see how excited that will get them. It may just be the greatest MacBook ever produced!

Software

But it’s not just the hardware. For example, take a look at Apple Maps, which has become a great tool for thrill-seekers when you consider the chance of getting to your desired location hovers around 50-50. Or Face ID, which while it’s unreliable and grossly underdeveloped, presents Apple with the perfect opportunity to give their fans a taste of quality assurance testing. Myself, I’m currently batting around .500 with Face ID recognition, which is not to shabby for a $1,000 phone. Steve must be turning in his grave.

CarPlay is another app in need of some love. While it’s good we now have Waze integration and no longer need to blindly wander around via Apple Maps, I was expecting a bigger revolution for my car. Of course, I know it can be hard to break into and negotiate with the old-boys club of the automotive industry, which would probably play out much like the DMV scene in Zootopia with the sloths.

Aside from the examples mentioned above, I disagree with others who believe Apple’s overall software quality has declined. Who doesn’t fondly remember the first version of Mac OS X?
It’s simply now a matter of scale as today Apple products are under a much bigger microscope, being used by half the world and I'm no longer the only one sporting an Apple product within a 30 kilometer radius. Of course, that’s not to say that both macOS and iOS could be much more than they are today, but I challenge anyone to try a competing product and dispute the quality of Apple’s software.

Fragmentation

The first thing Steve Jobs did upon returning to Apple was to trim the product lines and simplifying the entire portfolio, alleviating one of the most crucial ailments the company faced at the time - that customers couldn’t effectively wade through the busy and costly waters of their catalog.

As they say, “those who do not learn from history are doomed to repeat it.” Look at the segments: 5 iPhone models, 4 iPad models, 7 Mac models, and an ever-growing assortment of software and peripherals, from headphones to home assistants to speakers. Isn’t it prudent for Apple to concentrate on about half of that, ensuring quality that Steve would be proud of? 

Mac Mini hasn’t been updated for a quarter of a century; Mac Pro is beautiful but unusable; and, I’ll be damned, but in 2018 shouldn’t I be able to adjust my iMac more than just 20 degrees up and down? 

O Steve, Wherefore Art Thou?

When Steve died, a huge part of Apple died with him. Many, including myself, were pessimistic about how the company would perform without their leader. But since then, Tim Cook has performed admirably and provided shareholders with someone who can churn profits with the best of them. But what happened to changing the world? An Apple where profits came second to that constant pursuit of innovation.

As crazy as it sounds, the most forward-thinking product Apple has put out these past few years are AirPods - headphones Steve would be proud of. Great workmanship, good sound, and brilliantly simple and functional. These heavenly little buds represent the qualities that used to define Apple, but are in the end just headphones. We should expect more from a billion-dollar, industry-leading company.

The Grass is Greener

How about Microsoft? Google? While Microsoft and Google are always trying to innovate, in many ways their efforts amount to a continual cycle of reinventing the wheel. If you’ve tried Windows 10 or Android, you’ll see that Apple is still miles ahead with how everything is stable, intuitive, and just simply works. The core that Steve’s Apple built, that thriving ecosystem of software, development, and marketing, is so strong that it’s hard for other companies to compete.

Yes, call me a hypocrite, after ranting for a few paragraphs, but Apple still has the best products on the market. Even their worst is still far better than the best from other companies. But that only drives me further up the wall because I know they have the resources and foundation in place to do so much more if it weren’t for their complacency and misguided principles.

An Apple a Day

Today, I’ll be woken up by my iPhone; receive some good morning vibes from my HomePod; alerted to weather conditions by my iWatch; and then make my espresso remotely through an app. With coffee in hand, I proceed to my car, where my favorite podcasts are already downloaded and ready to play over CarPlay. Ding! My Ember mug has just alerted me that my coffee is now at its ideal temperature, but before I get to that I proceed to add a few tasks to my day via Siri.

I'll get to work, pick up my first call through my iWatch, then get on my MacBook to finish up the email I started last night on my iPad. Around lunch, I’ll log into the Household app to check in on my dog to see if she’s destroyed my garden or made any progress on that half-meter trench around the garage. Finally, on the way home, I’ll access the Find My Friends app to see where my family members are so I can start to plan out our night.

This is Apple in 2018. Not perfect by any means, but I couldn’t imagine my life without it. While I pull my hair out thinking about their current issues, I realize it’s only so frustrating because of how high they set the bar. But they set that bar, they were the trailblazing pioneers who brought us to where we are today. Because of that, I think they deserve the benefit of the doubt. They’ve forever earned my adoration for what they’ve already accomplished and they continue to be source that fuels the dreams of that young boy in me who wonders just where they might take us tomorrow.

Comment