Letošní svátky zahájím experimentem. Znáte to, když sedíte v metru, rozhlédnete se a všichni koukají do těch svítících obrazovek telefonů, tabletů či v lepším případě do čteček elektronických knih? Znáte to, když si s někým sednete ke stolu a on pořád loví něco v mobilu? Nějak mě to začalo unavovat a tak můj experiment bude jednoduchý - na měsíc zamknout do šuplíku chytrý telefon, chytré hodinky a podobná zařízení a zkusit si znovu, jaké to bez toho všeho je. Začíná té techniky být nějak moc i na mě. Mohli byste si říct - tak si vypni data na mobilu, smaž si všechny aplikace.. Ano, to by šlo. Ale já nejsem tak poslušný, takže bych to vydržel možná tak pár hodin, maximálně dní.

Slibuju si od toho hlavně zjistit, jaké to je. V současné době na mobilu dělám velkou spoustu věcí - řeším e-maily, komunikaci, konzumuji aktuality, sociální sítě, koukám na počasí, fotografuji, natáčím a prakticky ho každý den několik hodin mám před sebou. Co se stane, když čas trávený nyní na mobilu věnuji něčemu jinému? Čtení, koukání kolem sebe, nebo přemýšlením nad opravdu důležitýma věcma.

Nedávno jsem koukal znovu na můj oblíbený westernový seriál Hell on wheels. A v nednom dílu tam hlavní hrdina putuje několik dní na schůzku. Dorazí na místo, stejně jako ostatní parťáci s jedním velkým rozdílem oproti dnešní době. Když totiž jedete někam na schůzku pár dní, dáte si fakt záležet na tom, abyste byli připraveni a na jednání všechno vyřešili. V dnešní době je to většinou tak, že se polovina osazenstva na schůzku připravit zapomene, proberete vlastně něco úplně jiného a na konci se domluvíte, že si to pošlete mailem a domluvíte se přes mail. Třeba mi ten offline experiment pomůže i v tom, abych neztrácel čas na sociálních sítích (nepřipadá vám třeba, že poslední dobou je Facebook už opravdová žumpa?) a věnoval ho něčemu zajímavějšímu.

Cílem samozřejmě není ocitnout se offline a na okraji společnosti - cílem je fungovat v osobním i pracovním rozměru ještě lépe než do teď. Stále mám notebook a iPad (zatím, jsem srab) na práci i zábavu.

Co to obnáší?

 • svůj iPhone jsem vyměnil za Nokii 3310

 • své skvělé hodinky Suunto Spartan jsem dal do šuplíku a vytáhnul staré Glashütte po dědovi

 • elektronický kalendář v mobilu jsem vyměnil za Cleverminds papírový diář

 • předplatil jsem si Hospodářky do schránky (jo, jako papírové noviny)

 • místo iPhonu jsem vytáhnul pár barevných filmů do foťáku (moje digitální Leica fotí jen černobíle :o) a polaroid na momentky

 • a trochu se toho bojim! :-)

Takže místo iPhonu mám v batohu telefon, digitální foťák na čb fotky, kinofilm na barevné, polaroid, diář, zápisník tužku (tu, co se ořezává). Zase sebou nemusim tahat žádné nabíječky a podobné věci, ta Nokia prý vydrží minimálně pár týdnů…:-)

Když nad tím tak přemýšlím teď, v okamžiku, kdy jsem hodil iPhone do šuplíku, tak vidím hromadu potenciálních plusů i mínusů:

Plusy

 • Znáte to, někde čekáte - na baru, na nádraží - a nemáte co dělat - vytáhnete telefon a čumíte do něj. Zkusím se rozhlížet kolem sebe a smát se těm, co to budou dělat.

 • Naučim se znovu psát - prý existuje něco jako Apple Pencil, ale nemusí se to nabíjet píše to na papír, to musim zkusit

 • Rozšířím lidem kolem sebe obzory - znovu jim ukážu, že existuje něco jako MMS

 • Nebudu si muset kupovat každý rok nový iPhone, místo toho si budu moci každý měsíc koupit jinou barvu Nokie 3310 a stále ušetřim. Nebo místo toho dáme prodloužený víkend kdekoliv po Evropě.

 • Když bude chtít někdo instantní fotku, nebudu mu dávat žádnou napodobeninu, vytáhnu Polaroid a cvak

 • Nebudu asi tak 100x denně koukat na telefon kolik je hodin - a on se při tom většinou ten telefon hned odemkne. Tak když už se odemkl, tak mrknu na počasí, iDnes, Facebook a Twitter. Zatím teda nevim, na co jiného budu místo toho koukat, ale jsem zvědav, co se bude dít!

Mínusy

 • Zřejmě ochladne můj vztah se synem, až zjistí, že na mobilu nemám Pokémony, ale jenom Hada

 • Jistojistě zmeškám nějakou schůzku, kalendář na papíru je fajn, ale když vám někdo pár hodin předem změní místo nebo posune čas, jste namydlení - takže se předem omlouvám

 • Nebudu vědět, jak je venku, pokud se nesnížim k tomu, podívat se z okna. Pokud mě potkáte ve vánici v košili, mějte pro to prosím pochopení

 • Nebudu dostávat notifikace od BBC, CNN apod. - budu naprosto mimo světové dění - politické kauzy i tragédie se ke mě dostanou až po několika hodinách

 • Až někde budu potřebovat zapnout Waze a vyhnout se zácpě, budu si muset najít auto, které ten mobil na přístrojovce má a držet se za ním

 • Až se ztratím u nás v parku, poznáte to tak, že nebudu několik týdnů reagovat na e-maily, sms a sociální sítě - budu hledat cestu zpět bez maps.me

 • Ráno nebudu vstávat s úsměvem na tváři při pohledu na vzestup kurzů kryptoměn (dobrá, tohle se možná brzy přesune mezi plusy, až to začne padat)

 • Nebudu moci fotit momentky - pro babičky, na sociální sítě apod. Na druhou stranu - od té doby, co jsme babičkám pořídili iPad, kde vidí naše fotky tam mnohem méně jezdíme, takže tohle by mohlo patřit spíš k plusům.

Jsem zvědav, co se bude dít. Nedokážu vůbec odhadnout, zda to skončí spokojeností a k smartphonu už se nikdy nevrátím nebo si po celkovém vyčerpání organismu koupím nový iPhone X a budu nejšťastnější na světě. Každopádně, pokud vám bude připadat, že se chovám nějak jinak - tohle bude nejspíš ten důvod!

Co myslíte, jak to dopadne? Zkoušeli jste někdo něco takového? Přidá se někdo? :-)

Jo a abych nezapomněl - samozřejmě o tom budu psát, pokud bude co…

Jaký byl první týden?

Comment